Preskočiť na obsah

Aké sú najpopulárnejšie formy investovania?

bp-blog-investovanie

Každá forma investovania má svoje plusy a riziká. Je dôležité mať dostatočné informácie pre správne rozhodnutia, vďaka ktorým môžete získať dlhodobé finančné výhody. Najmä pre začiatočníkov je kľúčové získať ucelený pohľad na rôzne formy investovania a pochopiť ich špecifiká. Prinášame vám preto stručný prehľad aktuálne populárnych nekonvenčných foriem investovania:

Akcie:

Investovaním do akcií sa investori stávajú vlastníkmi podielov vo verejne obchodovateľných spoločnostiach. Tým získavajú príležitosť na potenciálny dlhodobý kapitálový rast a prípadné dividendy. S tým však prichádzajú aj riziká, ako je kolísanie cien akcií, neistota vo výkonnosti spoločnosti, straty v prípade neúspechu a kurzová volatilita. Pre všetkých, nielen pre nováčikov, je podstatné sa v tejto oblasti vzdelávať, diverzifikovať svoje portfólio, a starostlivo vyberať spoločnosti na základe dôkladného prieskumu.

Dlhopisy:

Dlhopisy sú dlhové cenné papiere emitované vládou, korporáciou alebo inou inštitúciou s účelom získať finančné prostriedky potrebné na svoje aktivity. Predstavujú formu záväzku vydavateľa - emitenta, k vyplateniu určitej peňažnej sumy držiteľovi dlhopisu v budúcnosti vrátane úrokových platieb.

Držitelia dlhopisov štandardne získavajú pravidelné výnosy vo forme úrokových platieb, ktoré sú stanovené na základe úrokovej sadzby a nominálnej hodnoty dlhopisu. Po dobe splatnosti majú držitelia právo na vrátenie nominálnej hodnoty dlhopisu. Považujú sa za menej rizikovú investíciu v porovnaní s akciami, pretože majú pevne stanovené splatnosti a úrokové sadzby. Riziko nastáva, ak emitent môže čelí nesolventnosti alebo finančnej neistote, čo môže ovplyvniť jeho schopnosť splácať dlhy. 

Minimalizovať riziká sa dá investovaním do zaistených dlhopisov. Spoločnosti vydávajúce dlhopisy najčastejšie ručia za ich splatenie svojim majetkom. Do toho môžu patriť nehnuteľnosti, autá, skladové zásoby a iné. Je však potrebné preveriť si skutočnú hodnotu majetku a prípadne aj jeho likviditu. Ak je daný majetok zároveň aj založený v prospech emisie, bezpečnosť je o to vyššia, pretože slúži investorom ako garancia. V prípade nesplácania sa môže, napríklad nehnuteľnosť speňažiť za účelom vrátenia investícií. 

Investičné fondy:

Investičné fondy predstavujú efektívny spôsob investovania pre investorov, ktorí sa chcú podieľať na rôznych aktívach bez potreby priameho vlastníctva jednotlivých cenných papierov alebo nehnutelností. Tieto fondy zhromažďujú kapitál od investorov a mali by byť spravované profesionálnymi správcovskými spoločnosťami. Jedným z hlavných benefitov je možnosť diverzifikácie portfólia, pretože fondy väčšinou investujú do rôznych tried aktív, ako sú akcie, dlhopisy, komodity a nehnuteľnosti.

ETF (Exchange-Traded Fund):

ETF je investičný fond obchodovaný na burze, zložený z rôznych aktív, ako sú akcie, dlhopisy, komodity a iné fondy. Poskytuje diverzifikáciu a likviditu investorom, pretože je ho možné ľahko kúpiť alebo predať na burze. Oproti iným investičným nástrojom je možné s ETF obchodovať počas celého dňa na burze a je menej nákladný na správu. Finančná inštitúcia vytvára ETF tým, že kupuje aktíva z indexu, ktorý chce sledovať a potom podľa tohto portfólia vydáva akcie ETF. ETF je obľúbený medzi investormi, ktorí hľadajú jednoduchú a nákladovo efektívnu investičnú formu s diverzifikáciou a likviditou.

Realitné investície:

Investície do nehnuteľností predstavujú formu investovania, pri ktorej investori kupujú rôzne typy nehnuteľností vrátane domov, bytov alebo komerčných budov. Tieto investície môžu prinášať zisky dvoma primárnymi spôsobmi. Prvým je získavanie príjmu z prenájmu nehnuteľností, kde majitelia získavajú pravidelný mesačný príjem od nájomníkov. Druhým spôsobom je potenciálny zisk z rastu hodnoty nehnuteľností. Súčasne je dôležité zvážiť riziká spojené s týmito investíciami, ako sú fluktuácie na trhu, náklady na údržbu a rovnako tak časová náročnosť správy nehnuteľnosti.

Kryptomeny:

Kryptomeny sú digitálne a decentralizované meny, ktoré používajú kryptografiu na zabezpečenie finančných transakcií a reguláciu nových jednotiek meny. Kryptomeny existujú vo virtuálnej podobe a nezastupujú fyzické peniaze. Najznámejšou a najpoužívanejšou kryptomenou je Bitcoin (BTC). Ostatné populárne kryptomeny zahŕňajú Ethereum (ETH), Ripple (XRP), Litecoin (LTC), Cardano (ADA) a mnoho ďalších.

Investovať sa dá rôznymi spôsobmi a každý z nich je jedinečný. Ako vidíte, nie je všetko zlato, čo sa blyští, a treba zvážiť aj možné výzvy, ktoré obnášajú. Musíte starostlivo preskúmať svoje ciele, finančný prah bolesti a úroveň skúseností. Čím lepšie sa pripravíte, tým zvyšujete svoje šance na atraktívny zisk.