Realitný trh na Slovensku bol v roku 2022 skutočne turbulentný. Zaznamenali sme prudký nárast cien...
Oplatí sa ešte investovať na Slovensku do nehnuteľností?
Píše CEO Martin Fodor: Ekonomické prognózy poukazujú na to, že najbližšie roky budeme mať na Slovensku skôr stagnáciu ako rast. Samotná Národná banka Slovenska očakáva negatívnejší výhľad a predikuje, že hospodársky rast sa bude pohybovať okolo 2 %. Stále teda čelíme mnohým výzvam.
Samozrejme, samotný pretrvávajúci vojnový konflikt na Ukrajine ovplyvňuje trhy v celej Európe. No netreba odhliadnuť ani od cien energií, ktoré sa budú naďalej zvyšovať a veľa domácností to pocíti na svojej peňaženke. Rovnako tak ich rozpočet zaťažia aj konsolidačné opatrenia, nehovoriac o klesajúcom záujme zahraničných investorov, či slabšie reformné ambície. Inými slovami, môže nám ujsť medzi prstami naša konkurencieschopnosť. Toto všetko sú faktory, ktoré sa podpíšu na vývoji našej krajiny.
Napriek týmto okolnostiam, tak za náš najväčší problém považujem najmä starnutie obyvateľstva a odliv mozgov do zahraničia. Už dlhšie nás organizácie ako napríklad OECD upozorňuje na to, že patríme medzi krajiny s najrýchlejším vývojom starnutia populácie a očakáva sa, že podiel ľudí vo veku 65+ sa do roku 2050 zdvojnásobí. To nie je taká ďaleká budúcnosť. Naše dôchodkové zaťaženie bude vysoké a ako sa hovorí “kto bude na to robiť…”, pretože podľa OECD nás súbežne dobieha aj odchod Slovákov do zahraničia, ktorých sa za hranicami aktuálne nachádza odhadom 10 %. A očakáva sa, že toto číslo bude stúpať.
Cítite po tomto úvode skepsu? Tak vám poviem aj ako aj negatívne trendy dokážete uchopiť ako príležitosť, napríklad pri obchodovaní s nehnuteľnosťami.
To, čo postupne graduje na Slovensku, zažíva Rumunsko od roku 1990. Od tej doby krajinu opustilo viac ako 3,5 milióna obyvateľov. Úbytok pracovnej, ale aj kúpnej sily sa podpísal aj na tom, že od roku 2010 išli ceny nehnuteľností hore len o 30 %, zatiaľ čo napríklad u nás to bolo 90 %. Zároveň má Rumunsko silné regionálne rozdiely, pretože investori sa prirodzene začali sústreďovať do lokalít, ktoré susedia s ekonomicky silnejšími štátmi a tam, kde je predpoklad prosperity, napríklad vďaka už vybudovanej infraštruktúre alebo prírodným zdrojom.
Slovensko nie je na úrovni Rumunska, no napriek tomu sa treba vážne zamyslieť nad tým, ako bude naša krajina vyzerať napríklad o 20 rokov. Môj odhad je, že ak sa niečo nezmení, tak regionálne rozdiely sa aj tu budú čoraz viac prehlbovať. Už teraz sú veľmi citeľné a aj rast cien nehnuteľností bude spomaľovať oproti iným európskym štátom. Mohol by som hovoriť len o nákupe nehnuteľností v zahraničí, avšak i uvedomenie si niektorých slabín nám môže rovnako pomôcť dosiahnuť zaujímavé výsledky. Stačí sa reálnymi očami pozrieť na to, kde sa v najbližších rokoch budú pravdepodobne koncentrovať investície a podľa toho prispôsobiť svoje rozhodnutia.
Bratislava a okolie hlavného mesta bude vždy ťah na istotu, no sú tu aj iné možnosti. Na Východnom Slovensku vyrastá najväčší priemyselný park Valaliky a je len málo pravdepodobné, že by niekto zastavil takto významnú investíciu. Ráta sa tam aj s budovaním dopravnej infraštruktúry, takže je predpoklad, že by sa tam ešte mohlo oplatiť kúpiť investičnú nehnuteľnosť. Takýmto spôsobom viete identifikovať určite viacero lokalít a nie len na Slovensku.
Dobrou stratégiou ako investovať efektívne svoje peniaze je poobzerať sa aj po zahraničných trhoch, na ktorých aj naša spoločnosť pôsobí veľmi intenzívne. Naše pozície posilňujeme o perspektívne a rastové trhy, čím aktívne predchádzame rizikám, ktoré by nám mohli hroziť, ak by sme naďalej preferovali len domácu pôdu. Rovnako tak chceme túto šancu poskytnúť aj našim investorom a klientom, ktorí vďaka nám majú svoje financie uložené tam, kde je potenciál.
Pri investovaní nikdy netreba vychádzať len z emócií. Oveľa efektívnejší je pragmatický pohľad. Znamená to nezatvárať oči pred faktami, ale vedieť v nich nachádzať najbezpečnejšie prieniky a cesty k cieľom. Slovensko možno aktuálne nemá príliš optimistické vyhliadky, no treba si uvedomiť aj to, že o čo dôslednejšie sa pripravíme na horšie časy, tým viac môžeme raz paradoxne získať.